W nadchodzący weekend, od 6 do 8 lipca, oczy fanów rajdowych będą zwrócone w dwie strony – na Królewski Rajd Skandynawii oraz Valvoline Rajd Małopolski. Obie imprezy będą transmitowane na żywo na kanale Motowizja.
Rywalizacja w leśnym terenie
Karlstad przez wiele lat był uważany za jedno z najbardziej znanych miast rajdowych w Europie dzięki Rajdowi Szwecji, który odbywał się tam. Jednak jedna z najpopularniejszych rund Rajdowych Mistrzostw Świata opuściła region Värmland. Rajd Szwecji jest rajdem zimowym, a w ostatnich latach pogoda wokół Karlstad w lutym stawała się zbyt ciepła, by zagwarantować śnieg i lód na odcinkach. Dlatego od 2022 roku bazą Rajdu Szwecji stało się miasto Umeå, położone bardziej na północ.
O ile gwarancja prawdziwie zimowych warunków cieszyła fanów rajdów, to ze smutkiem przyjęto opuszczenie kultowych tras i fragmentów, takich jak spektakularna hopa Colin’s Crest.
Organizatorzy Rajdu Szwecji w Värmland postanowili więc podjąć wyzwanie stworzenia czegoś nowego – Królewskiego Rajdu Skandynawii. Od pierwszej edycji jest to runda Rajdowych Mistrzostw Europy. Część odcinków przebiega po trasach, które były obecne w Rajdzie Szwecji w latach 80. Z bardziej współczesnych fragmentów wybrano ten najważniejszy – na Colin’s Crest ponownie będziemy świadkami dalekich lotów.
Na starcie zobaczymy czołowych zawodników tegorocznych mistrzostw Europy, na czele z liderami klasyfikacji generalnej, takimi jak Hayden Paddon, Mārtiņš Sesks i Mads Østberg. Do Szwecji przyjadą również zawodnicy startujący na co dzień w WRC2, tacy jak Nikołaj Griazin, Lauri Joona, a przede wszystkim Oliver Solberg. Warto również zwrócić uwagę na Ole Christiana Veiby, zawodnika Rallycrossowych Mistrzostw Świata i dwukrotnego zwycięzcę Rajdu Szwecji w swojej kategorii, oraz Jona Armstronga. Brytyjczyk, po imponujących wynikach w Fordzie Fiesta Rally3, przesiądzie się do Fiesty wyższej klasy. Polscy kierowcy nie będą uczestniczyć w rajdzie, ponieważ będą rywalizować ponad tysiąc kilometrów na południe od Karlstad.
Czas też na polski rajd!
Małopolska od lat była kolebką rajdów samochodowych w Polsce. Starsi fani mogą wspominać czasy, gdy odbywały się Rajd Krakowski czy nawet Rajd Polski. W ostatnich latach centrum rajdowe przesunęło się na wschód od Krakowa, pozostawiając lokalnych fanów jedynie z wspomnieniami.
W 2021 roku podjęto próbę przywrócenia rywalizacji na najwyższym poziomie do Małopolski. Pierwsza edycja Valvoline Rajdu Małopolski była rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Do rywalizacji zgłosiło się aż 101 załóg.
Trasy oraz organizacja imprezy od samego początku spotkały się z pozytywnymi reakcjami zarówno zawodników, jak i kibiców. Dużą rolę w tym odegrała transmisja na żywo z pierwszego odcinka specjalnego na ulicach Makowa Podhalańskiego na antenie Motowizji.
- Koniecznie sprawdź: Ranking najlepszych bukmacherów
Kolejna edycja Rajdu Małopolskiego była częścią Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska, Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska oraz Rajdowych Mistrzostw Południa. Najważniejszy był jednak status rajdu kandydackiego do najważniejszego cyklu w Polsce – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.
Trasy zostały wydłużone, a na liście zgłoszeń pojawiło się około stu par chętnych do rywalizacji wokół Makowa. W gronie uczestników znaleźli się kierowcy korzystający z czteronapędowych samochodów z RSMP. Valvoline Rajd Małopolski ponownie stał się wielkim świętem dla całych rodzin oraz wszystkich miłośników rajdów, motoryzacji i sportów motorowych.
Rosnąca popularność i pozytywne opinie ze strony zewnętrznych obserwatorów skłoniły organizatorów do złożenia aplikacji o włączenie rajdu do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Polski Związek Motorowy pozytywnie ocenił tę aplikację, dzięki czemu najlepsze załogi rajdowe w naszym kraju będą ponownie rywalizować na terenie Małopolski.
Do udziału w Valvoline Rajdzie Małopolskim zgłosiło się aż 117 załóg, w tym 56 w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 24 w MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski i 37 w Rajdowych Mistrzostwach Południa. Dla kibiców przygotowano nie tylko strefy kibica przy odcinkach, ale także busy, które umożliwią wygodne dotarcie na odcinki dla wszystkich chętnych.
Motowizja, będąca od samego początku częścią Valvoline Rajdu Małopolskiego, jest jednym z licznych partnerów tej imprezy. W tym roku kanał motoryzacyjny ma status partnera głównego i będzie transmitował trzy odcinki specjalne. Dzięki temu fani będą mieli podwójną dawkę emocji i oprócz najlepszych załóg Europy zobaczą również czołówkę polską w akcji.
Jedną z załóg, której nie można przegapić podczas rywalizacji w Małopolsce, jest Motowizja Rally Team. Krzysztof Mikulski i Jerzy Skrzypek rozpoczną tegoroczną kampanię w MOTUL HRSMP od startu w Valvoline Rajdzie Małopolskim i debiutu w nowym aucie – Porsche 911 SC.
– Dwa rajdy, które będziemy transmitować w ten weekend na żywo w Motowizji, to doskonałe przykłady świeżych inicjatyw w dobrze znanych regionach rajdowych, które pomagają przyciągnąć nowych kibiców i nowe pokolenia. Myślę, że każdy fan rajdów ma obrazy z lotami na Colin’s Crest, a każdy polski miłośnik motorsportu pamięta Rajd Krakowski czy edycje Rajdu Polski w Krakowie. Jestem przekonany, że dzięki pasji i zaangażowaniu osób odpowiedzialnych za oba rajdy, a także naszej transmisji na żywo, przyciągniemy kolejne grupy fanów – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.
Widzowie Motowizji będą mieli okazję obejrzeć wszystkie odcinki specjalne Królewskiego Rajdu Skandynawii oraz trzy oesów Valvoline Rajdu Małopolskiego. Obie imprezy będą komentowane przez znane głosy rajdowe w Motowizji – Grzegorza Gaca z Sławomirem Szymczakiem oraz Michała Adamiuka i Krzysztofa Woźniaka.