Formuła 1 jest jednym z najbardziej prestiżowych i ekskluzywnych sportów na świecie, wzbudzającym podziw i uwagę milionów na całym świecie. Ten wysokooktanowy sport łączy szybkość, strategię i najnowocześniejszą technologię, aby stworzyć ekscytujące wydarzenie, które urzeka publiczność na całym świecie. Ale co wywołało to fenomenalne globalne zjawisko? Korzenie Formuły 1 są równie fascynujące jak sam sport, począwszy od najwcześniejszych wyścigów, które przygotowały grunt pod to, co możemy dzisiaj oglądać.
Formuła 1 – jak to się zaczęło?
Lata 20. i 30. XX wieku dały początek Formule 1. To właśnie w tym okresie drużyny biorące udział w Grand Prix, przyjęły regulamin Mistrzostw Świata. Start miał mieć miejsce w 1941 roku, ale ze względu na II wojnę światową, ostateczne regulacje zostały przyjęte w 1946 roku (weszły w życie w 1947 roku) przez Międzynarodową Federację Samochodową (FIA).
Pierwsze Grand Prix zostało zorganizowane w 1950 roku na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii. Wyścig wygrał kierowca Alfa Romeo – Włoch Giuseppe Farina. Rozpoczął tym samym fantastyczną karierę – 5-krotnie zdobył tytuł Mistrza Świata.
Warto tutaj nadmienić, że w latach 1958-1969 Mistrzami Świata byli wyłączenie anglojęzyczni kierowcy – Brytyjczycy (m.in. Mike Hawthorn – Ferrari, Graham Hill – Lotus), Australijczycy (Jack Brabham – Cooper – 2 razy pod rząd), Nowozelandczycy (Denny Hulme) i Amerykanie (Phil Hill – Ferrari).
Za najlepszy okres w historii Formuły 1 uważa się początek lat. 80-tych, kiedy to wśród topowych zespołów na dobre zagościły Ferrari, McLaren, Lotus i Williams, za sprawą słynnych do dziś kierowców: A. Senny, A. Prosta, G. Bergera. Widzowie mogli obserwować między nimi zaciętą rywalizację. Fani nie mogli jednak wtedy jeszcze liczyć na bonusy bukmacherskie, ponieważ lata świetności internetowych zakładów rozpoczęły się z początkiem lat. 90-tych.
Formuła 1 to przede wszystkim innowacje i zawrotnie szybkie samochody
Postęp technologiczny w F1 przypada na początek lat 60-tych. Lotus wprowadził do swoich pojazdów nowy typ konstrukcji zaczerpnięty z branży lotniczej. Pozwoliło to wchodzić kierowcy w zakręty ze znacznie większą precyzją oraz szybciej. Konstrukcje uzupełniono również o skrzydła, pozwalające bolidom utrzymać się pewniej na torze. Znacznie większą uwagę przykładano również do bezpieczeństwa. Z biegiem czasu wprowadzano coraz to nowe ulepszenia: nowe typy silników z turbodoładowaniem, kombinowano z projektami, aby pojazdy wyglądały jeszcze efektowniej i mogły osiągać znacznie większe prędkości.
Spoglądając na topowe firmy z rankingu bukmacherów mających w ofercie Formułą 1, do zwycięstwa w wyścigach zawsze typowali zawodników, których zespoły stawiały na innowacje, regularne modernizacje. Na szczycie wszystkich zestawień przez długie lata znajdował się Lewis Hamilton, który karierę rozpoczął w zespole McLaren. 7-krotnie sięgną po tytuł Mistrza Świata, wygrał 103 wyścigi, 59-krotnie najszybciej okrążył tor w wyścigu. To kierowca, któremu bukmacherzy dawali zawsze największe szanse i zwykle nie zawodził ich typów.
F1 ciągle się rozwija
Formuła 1 nieustannie przyprawia miliony fanów o dreszczyk emocji, za sprawą zawrotnej szybkości pojazdów na torach, ale także wprowadzanych innowacji. Bolidy są nieustannie przystosowywany do zmieniających się trendów m.in. stosuje się w nich zrównoważone paliwa syntetyczne, w celu ochrony środowiska. Czy warto obserwować ten sport? Zdecydowanie!