Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
AKCEPTUJĘ
f1zone f1zone
  • Home
  • Wiadomości F1
    • Robert Kubica
  • Zespoły F1
    • Kick Sauber
    • Visa Cash App RB
    • Alpine
    • Aston Martin
    • Ferrari
    • Haas
    • McLaren
    • Mercedes
    • Red Bull
    • Williams
  • Kontakt
Czytasz: Polskie drogi w liczbach. Policja podaje statystyki
Formuła 1Formuła 1
Szukaj
  • Home
  • Categories
  • More Foxiz
    • Blog Index
    • Sitemap
Follow US
© Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.

Formuła 1 - Sporty motorowe

Polskie drogi w liczbach. Policja podaje statystyki

Maksymilian Zalewski
Maksymilian Zalewski
24 kwietnia 2023

Co mówią policyjne statystyki na temat zachowania kierowców na polskich drogach? Niektóre informacje poparte faktami mogą być dla wszystkich zaskakujące!

Polskie drogi w liczbach. Policja podaje statystyki
Polskie drogi w liczbach. Policja podaje statystyki (fot. materiały prasowe)

Czerwiec pechowy dla kierowców

Czy istnieje w ciągu roku czas, w którym najłatwiej o wypadek? Okazuje się, że tak. W 2022 r. najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu (11% ogółu), w sierpniu (10,3%) oraz w lipcu (10,1%) – a więc w miesiącach letnich! Nawet najwięcej wypadków śmiertelnych miało miejsce w sierpniu (10,7%). Z kolei patrząc na poszczególne dni tygodnia, najwięcej wypadków odnotowano w piątki, bo aż 17% (sławetny piątek, piąteczek, piątunio…). W tym dniu zanotowano też najwięcej osób zabitych (15,9%) i rannych (16,8%). 

Spis treści
Czerwiec pechowy dla kierowcówPrędkość to nadal główny winowajcaJakie wypadki samochodowe w Polsce są najczęstsze?Czy można zmniejszyć liczbę wypadków?

Co ciekawe, w 2022 roku, podobnie jak w latach wcześniejszych, najwięcej wypadków zdarzyło się przy… dobrych warunkach atmosferycznych!

Prędkość to nadal główny winowajca

W 2022 roku większość wypadków miała miejsce na obszarze zabudowanym (70,6%). Mimo to w wyniku wypadków mających miejsce poza obszarem zabudowanym (29,4%) zginęło znacznie więcej osób. Tutaj w co piątym wypadku zginął człowiek, podczas gdy w obszarze zabudowanym tylko w co dwudziestym! 

Głównymi przyczynami wypadków na drogach były: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (2214 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (1490 wypadków), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu (1406 wypadków), niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami (1152 wypadki) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (617 wypadków). 

Jakie wypadki samochodowe w Polsce są najczęstsze?

Wiemy już kiedy i gdzie. Pozostaje jeszcze pytanie: co? – co się działo na polskich drogach w 2022 roku? Jak widać w statystykach, na pierwsze miejsce wysuwają się zdarzenia, które można opisać jako „zderzenie się pojazdów w ruchu”. Takich wypadków było 11 502 (53,9%). Śmierć w nich poniosło 868 osób (45,8%), a rannych zostało 14 358 osób (58%). 

Następnym, najczęściej występującym rodzajem wypadku, było „najechanie na pieszego”. Takich zdarzeń było 4 609 (21,6%), w ich wyniku zginęły 453 osoby (23,9%), a 4 447 zostało rannych (18,0%).

Głównymi przyczynami tych wypadków było: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (4526 wypadków), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (4468 wypadki) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych (2251 wypadków).

Przeanalizujmy jeszcze płeć kierowców. Okazuje się, że sprawcami wypadków najczęściej byli… mężczyźni, bo aż 72,8%! Kobiety natomiast spowodowały 23,3% wszystkich wypadków. Odpowiedź na pytanie, kto jeździ bezpieczniej, nasuwa się więc sama…

Szczególną uwagę należy zwrócić na grupę „młodych kierowców”, czyli osób w wieku 18-24 lat. Jest to grupa, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami przy jednoczesnej dużej skłonności do brawury i ryzyka. 

W tej grupie wystąpił najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji! W 2022 r. byli oni sprawcami aż 3 059 wypadków (15,8% wypadków powstałych z winy kierujących). Zginęło w nich 281 osób, a 3 910 zostało rannych. Przeważającą przyczyną 34,9% wypadków spowodowanych przez młodych kierowców było niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. O ich ciężkości świadczy 52,7% zabitych w wypadkach przez nich spowodowanych.

Czy można zmniejszyć liczbę wypadków?

Choć z przytoczonych statystyk wynika, że na polskich drogach nie dzieje się za dobrze, pamiętajmy, że każdy kierowca może realnie wpływać na wzrost bezpieczeństwa. Zachowujmy więc podczas jazdy szczególną czujność i nie róbmy rzeczy, które mogą nas rozpraszać, np. obsługiwanie telefonu czy radia. Dostosujmy prędkość jazdy do warunków atmosferycznych i tego, co akurat dzieje się na drodze. Dbajmy też o dobry stan techniczny naszych aut.

W dostosowaniu się do ograniczeń prędkości na drodze pomocne okazać się mogą kamery samochodowe, które posiadają funkcję ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości. Urządzenia takie pokazują dystans oraz czas w sekundach do zbliżającego się fotoradaru. Wskazują również ograniczenie prędkości oraz dostarczają informacji o średniej prędkości na mierzonym odcinku. Przykładem takie kamery jest Mio MiVue 886, która nagrywa obraz w rozdzielczości 4K. Wideorejestrator ten posiada także sensor 1/1.8, rzeczywisty kąt widzenia wynoszący aż 160O, 3 tryby parkingowe oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra i HDR, dla doskonałych nagrań nocnych. Cena tej kamery to 1099 zł.

A jeśli poszukujecie kamery wyposażonej w funkcję ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości w nieco niższej cenie, warto sięgnąć po Mio MiVue C580. Ta kamera jest też wyposażona w funkcję HDR oraz sensor optyczny Sony STARVIS CMOS. MiVue C580 posiada też tryb parkingowy podtrzymywany w stanie gotowości przez wewnętrzną baterię. Za tę kamerę zapłacimy 549 zł.

Sprawdź także to, jakie są najczęstsze błędy typerów obstawiających sport, w tym wyścigi Formuły 1.

5 / 5. Ocen: 1

Previous Article Sebastian Vettel będzie pełnił nową funkcję w Formule 1? Sebastian Vettel będzie pełnił nową funkcję w Formule 1?
Next Article Felipe Massa intensywnie działa. Już zebrał prawników Felipe Massa intensywnie działa. Już zebrał prawników

Formuła 1

Dlaczego piłka nożna brzmi inaczej w telewizji niż na stadionie? Kulisy realizacji dźwięku w transmisjach

Dlaczego piłka nożna brzmi inaczej w telewizji niż na stadionie? Kulisy realizacji dźwięku w transmisjach

Maksymilian Zalewski

Szybkie 600 zasady gry i wyniki losowania

20 października 2020

Lvbet czy noble gdzie lepiej obstawiać sporty walki

8 maja 2021

Wypłata pieniędzy z wykorzystaniem twarzy

21 maja 2021

3 popularne firmy online

23 grudnia 2021

Jaką firme wybrać na 2022 rok?

2 stycznia 2022

F1 News

  • Robert Kubica
  • Zespoły F1
  • Mapa strony

Formuła 1

  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Regulamin

F1Zone.pl – serwis poświęcony królowej wyścigów!

Welcome Back!

Sign in to your account

Username or Email Address
Password

Lost your password?